Audiovizuální pořad o historii a stavebním vývoji hradu, kterým je prohlídka tohoto okruhu zahajována je počinem na českých hradech zcela originálním a vysoko oceňovaným. Následuje prohlídka hradní cisterny, potravinových sklepů a vstup do impozantních bývalých interiérů Rajského paláce. Nezapomenutelná pro Vás bude vyhlídka z velkého kamenného mostu, na který přejdete po úzkém padacím můstku. Po podobném můstku pokračujete do obranné věže Putny. Tento hradní okruh Vás seznámí nejen s celkovou historií hradu, ale umožní Vám také nahlédnout do středověkého života prostřednictvím šachové hry podle Tomáše Štítného ze Štítného.
VíceProhlídka zámeckých renesančních interiérů. V zámku na Vás čeká renesanční zázemí šlechtické rodiny žijící v polovině 17. století. Rodinná místnost, šatna šlechtičny, komůrka komorné, jídelna, herna, taneční sál, lovecká chodba. Ne zcela tradičně pojatá expozice Vás blíže seznámí se všedním i společenským životem šlechtické rodiny na venkovském sídle. Dozvíte se o filosofii jejich života, jak lidé pozdní renesance trávili svůj volný čas, a také něco o hrách, které se v tomto období hrály.
VíceVýstava představí část produkce pražské manufaktury na výrobu porcelánu. Manufaktura byla založena už v roce 1791 a vyráběla kameninu, od roku 1837 zahájila výrobu porcelánu. Její majitel K. L. Kriegel angažoval roku 1845 modeléra Ernsta Poppa, který vytvořil řadu skvělých figur, bust, a dalších návrhů. Především díky jeho práci se pražská porcelánka vyšvihla mezi evropskou elitu.
VíceExpozice provází návštěvníky příběhem secesní plastiky počínajícím neoklasicistními díly Josefa Václava Myslbeka (1848–1922) přes práce jeho nejvýznamnějších žáků, jakými byli Josef Mařatka (1874–1937), Quido Kocian (1874–1928), Bohumil Kafka (1878–1942) a Jan Štursa (1880–1925). Výstava zahrnuje také jeho neprávem zapomenuté žáky, které se snaží uvést zpět do kontextu doby. Patří k nim předčasně zemřelý talentovaný sochař František Hošek (1871–1895), který studoval u Myslbeka ještě na Uměleckoprůmyslové škole, a zejména pak absolventi sochařského ateliéru Akademie výtvarných umění v Praze Vladimír Astl (1876–1960), Josef Kalvoda (1874–1925), český Němec Alois Rieber (1876–1944), Ladislav Kofránek (1880–1954) a Jaroslav Krepčík (1880–1959). Každý z nich se vydal jinou cestou, ale plastiky, které vznikaly v průběhu studií a krátce po nich, se žánrově i stylově potkávaly. číst dále
VíceCesta ke hradu stoupá po severním svahu kopce až ke zbytkům první brány a dále pokračuje k další ve východní části. V místě dolního hradu se otáčí kolem oválné 25 m vysoké Černé věže, postavené z místního tmavého čediče. Věž byla důležitým obranným prvkem a přístup do ní byl možný jen po visuté pavlači v poschodí. Svého času sloužila i jako vězení. Přístupová cesta potom vede k vlastnímu hradnímu jádru s hranolovou Bílou věží. Své jméno dostala podle světlého pískovce, použitého k vybudování její horní části. Základy věže jsou však zhotoveny z čediče, střední část z tesaného pískovce a teprve vrchol z dobře opracovaných pískovcových kvádrů. To ukazuje na nejméně tři etapy stavby, přičemž v nejmladší, horní části mohla být původně dřevěná. Je to pravděpodobné, protože jinak by věž nepřesahovala okolní hradbu. Věž dosahuje výšky 26 m a určitě stojí za to vystoupat až na její vrchol, odkud se nabízí nádherný výhled.
VíceNová interaktivní expozice, jejémž hlavním smyslem je přiblížit malým a velkým svět výtvarného umění. „Chtěli jsme ukázat jakou roli hraje ve výtvarném umění třeba světlo, nebo co se stane s plastikou, když je vyrobená z různých materiálů,“ řekla nám k expozici Adéla Pomothy, která se podílela na přípravě koncepce expozice. Interaktivní expozice návštěvníkům umožní lépe pochopit umělecké dílo a jak jeho vnímání ovlivňuje prostředí, světlo, barva nebo materiál.
VíceArmy muzeum Zdice vzniklo v průběhu roku 2005 iniciativou členů Klubu vojenských historických vozidel "K.V.H.V. L.R 2001 Zdice". Současná podoba muzea je výsledkem tisíců hodin usilovné snahy několika desítek členů klubu a přátel muzea. Expozice představuje zejména americkou druhoválečnou techniku, předměty související s československou armádou od konce 1. světové války do 90. let 20. století a unikátní kolekci britských vozidel Land Rover, která je jedinečná i v Evropském měřítku.
VíceStálá výstava, která prezentuje část aktivit Seskupení Proradost, které jsou spojeny se zámeckou věží a zámeckým areálem.
VíceExpozice se nachází v přízemí Maiselovy synagogy. Ve vstupním prostoru hlavního sálu se návštěvník seznámí s počátky osídlení Židů v českých zemích. Pozornost se zde soustřeďuje na otázku staročeských glos v raně středověkých hebrejských literárních památkách českého původu. Za zmínku stojí české denáry z 10. a 11. století, o nichž se předpokládá, že se na jejich ražbě podíleli židovští mincmistři. Samostatné vitrína je věnována středověkým a raně nov ověkým vyobrazením Židů z českých zemí.Pohár, zlacené stříbro, počátek 17.století. Dle tradice z majetku r.Loewa Uprostřed hlavní lodi je postaveno pódium, v jehož centru je umístěna vitrína s kolekcí synagogálního stříbra. Z jejích nejvzácnějších kusů je třeba vyzdvihnout levitskou soupravu z Pinkasovy synagogy zhotovenou roku 1702 malostranským mistrem Janem Jiřím Luxem. Ve vitrínách obklopujících pódium se vysvětlují různé stránky právního postavení židovského obyvatelstva - formou faksimilií jsou zde představeny pergamenový kodex z 15. století s opisy výsad udělených Židům Přemyslem Otakarem II. a Karlem IV. a dlužní úpis z roku 1378 (jako ručitel zde vystupuje Jan Žižka z Trocnova). Působivé jsou kopie dokumentů a vyobrazení, které objasňují různé formy diskriminace Židů a ilustrují antisemitské stereotypy. Vitríny na pilířích obrácené do prostoru hlavní lodi jsou vyhrazeny životu a dílu učenců 12. až 18. století, jejichž působení je spjato s českými zeměmi. Představují se zde mj. rabíni Jicchak ben Moše z Vídně, Avigdor K
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt