V letech 1508-1509 byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. Další úpravy spadají do roku 1548. Po požáru v roce 1551 dostává brána v roce 1564 renesanční nástavbu 4. a 5. parta a dosahuje dnešní výšky 24 metrů. Koruna věže byla ozdobena atikou, jenž dala bráně její specifickou podobu. Součástí brány bylo i složité předbraní s mohutným barbakánem, padacím mostem a několika baštami. Šest metrů široký průjezd býval opatřen padací mříží. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami. Předbraní bylo zbouráno v roce 1862. V lednu 1995 následkem nevhodného hydrologického zásahu těleso brány pokleslo, takže byla následně staticky zajišťována. Koruna brány však byla značně porušená, takže v roce 1996 došlo k jejímu rozebrání a znovupostavení.
VíceExpozice je zaměřena na výtvarné umění severních Čech od gotiky po baroko.
Více19. století. V pěti sálech jsou soustředěny předměty dokumentující tehdejší život v malém městě – cechovní malovýrobu, bytovou kulturu a vzdělanost, nechybí ani exponáty z církevního prostředí a ukázky zbraní z 19. století. Samostatný sál je věnován národopisu Blat.
VíceExpozice je zaměřena na expresivní linii v českém umění první poloviny 20. století.
VíceProhlídkový okruh je tvořen zčásti muzeálními exponáty a zčásti funkční pivovarskou technologií z 30. let 20. století, na které se vyrábí originální černokostelecké pivo. Nedílnou součástí pivovarského muzea je rozsáhlá databáze informací o zaniklých pivovarech Čech, Moravy a Slezska. Expozice je rozšířena o Pivovarnictví na Kouřimsku, Pivovarnictví na Ostravsku a o expozici Strojovna a varna.
VíceKomorní expozice medailéra Jana Tomáše Fischera je umístěna v bývalé rodinné kapli měšťanského paláce. Prezentuje tvorbu znojemského rodáka, který se natrvalo zapsal do kulturního podvědomí svého rodného města stejně jako do dějin moderní poválečné medaile.
VíceArcheologická expozice podává přehled poznatků o archeologických lokalitách ze starší doby kamenné, které byly zkoumány v katastrech Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Světovou proslulost věstonickému nalezišti přinesly systematické výzkumy, které v letech 1924–1938 prováděl Karel Absolon. K jeho nálezům patří také jedinečná Věstonická venuše, soška ženy z pálené hlíny.
VíceExpozice přibližuje tradiční způsob života v oblasti Blat a severního Táborska (Kozácka).
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt