Regionální národopisná expozice. Středověké hornictví. Nejznámější rodáci. Historie Přibyslavského spolku. Selská jizba.
VíceExpozice je zaměřena na dějiny města Kamenice nad Lipou (řemesla, hamry, sklářství, světové války, kulturní a společenský život, slavní rodáci, kamenická lokálka, numismatická sbírka) a životní tvorbu a osobu hudebního skladatele V. Nováka.
VíceKdyž se před téměř 30 lety v kinech objevil film „Marečku, podejte mi pero!“, nikdo netušil, co zdánlivě nevýrazná epizoda spojená s větou „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ způsobí. Neexistující postava Hliníka proslavila město natolik, že v září 2002 došlo k jedinečné akci tohoto druhu – byla odhalena pamětní deska člověku, kterého nikdy nikdo neviděl, a přesto ho zná téměř celý národ. Expozice se skládá ze 3 částí: Sestřihy nejvtipnějších scének filmu Marečku, podejte mi pero!, fotografie, rekvizity z natáčení filmu. Odhalení pamětní desky Hliníkovi – fotografie, texty a videozáznam odhalení pamětní desky. Ohlasy veřejnosti na Hliníka.
VíceHlavní budova původní usedlosti slouží k muzejním účelům od roku 1978. Je zde umístěna stálá expozice, která dokumentuje dějiny města od jeho založení do roku 1945. Velmi oblíbený je model, který představuje město v 17. století. Za zmínku stojí stříbrná městská pečetidla z 16. a 17.století, stylové vybavení podkrkonošské chalupy, sálek věnovaný Rukopisu královédvorskému nebo exponáty z prusko-rakouské války.
VícePřírodopisné sbírky. Historie města. Etnografie, zemědělství, řemesla. Štěpánovská litina. Černá kuchyň. Hornická expozice Archeologické sbírky.
VícePo vstupu do hradního areálu je možno v první bráně navštívit malou expozici archeologických nálezů, objevených v posledních letech. Na jejich základě si můžeme udělat představu o každodennosti, životním stylu a vzdělanosti majitelů hradu.
VíceExpozice představuje československé letce, kteří bojovali za druhé světové války, a rozvoj civilní a vojenské aviatiky především na jihu Čech.
VíceV současné době může návštěvník muzea shlédnout šest tematicky zaměřených expozic. V té první je možné vidět barokní lékárnu Milosrdných bratří, dále vyřezávaný „Měšťanský betlém“ a další expozice zaměřené na historii města a regionu, řemesla a přírodu. Poslední zastávkou je expozice hodinářské výroby PRIM.
VíceExpozice muzea je rozdělena do čtyř stálých oddělení. V historické části jsou zpracovány dějiny do r. 1945. Dále je zde oddělení osobností, které se zapsaly do dějin města. Oddělení hornictví nabízí modely průřezu kamenouhelým dolem, ocelovou výztuží a mnoha jinými zajímavými předměty. V posledním, národopisném oddělení je vystaveno přes 250 exponátů připomínající každodenní život minulých generací, vše doprovázeno jedinečnými grafikami rytce Ericha Fuchse.
VíceVýstava umístněná v mohutném půdním prostoru se starobylým trámovím čítá více jak 150 marionet.
Více
Obecní úřad Kocbeře
Nové Kocbeře 53
544 64 Kocbeře
Středa: 8:00 - 12:00 | 12:30 - 17:00
Číslo účtu: 164889272/0300
Datová schránka: x5zb2jt